Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Andrzeja Ap. w Brwilnie z siedzibą w Maszewie

Brwilno Górne – kościół p.w. św. Andrzeja

Historia:
Kościół p.w. Świętego Andrzeja Apostoła zbudowany w 1740 roku staraniem księdza Mateusza Krzemińskiego. Rozbudowany w XIX w. (dobudowanie kruchty od frontu nawy). Restaurowany w latach 1947 – 51.

Konstrukcja zewnętrzna:
Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, jednonawowy. Orientowany. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią z boku. Kruchty dostawione od frontu i z boku nawy. Blaszany dach jednokalenicowy, sześciospadowy, z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem stożkowym. Pod prezbiterium znajduje się murowana krypta.

Wnętrze:
Wnętrze ozdobione polichromią o motywach roślinnych. Strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z 1 poł. XVI w. Późnorenesansowy ołtarz główny z XVII w. został przeniesiony z nieistniejącego obecnie kościoła Norbertanek z Płocka. Ołtarze boczne: późnorenesansowy z 1630 r. i barokowy 1740 r. przeniesione z kościoła Franciszkanów z Dobrzynia. Ambona i konfesjonał barokowe.

Ciekawostka:
Kościół drewniany wraz z dzwonnicą tworzy uroczy zespół sakralny, otoczony starodrzewiem. Szczególnie na jesieni i na wiosnę całość wygląda niesamowicie fotogenicznie i aż prosi o odwiedzenie.
Warto pamiętać, że nie dalej niż 50-100 metrów od kościoła dojdziemy do brzegów Wisły, w tym miejscu jako Jezioro Włocławskie. Już samo zejście nad brzeg dostarcza emocji, gdyż trzeba pokonać około 20 metrów różnicy wysokości między skarpą, na której postawiony jest opisywany zabytek, a brzegiem jeziora. Można obserwować zimą stagnującą krę lodową, a także zachody słońca, jeśli oczywiście przyjedzie się o odpowiedniej godzinie.

Źródło:www.drewnianemazowsze.pl

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie.
ul. Kościelna 3, 09-400 Brwilno

Kościół filialny pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej Polski
w Maszewie Dużym
ul.Lipnowska 99, 09-400 Maszewo Duże

Duszpasterz ks. Witold Zembrzuski,
tel. 601 812 503