VI Niedziela Zwykła 2021

1.Spotkanie dzieci klas IV w sobotę o 17.00
2.Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty. Swoje wyrzeczenia możemy zapisać do księgi wstrzemięźliwości
3.Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 17 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszych kościołach będą sprawowane w Maszewie o 17.00 i Brwilnie o 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
4.W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
5.Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszych kościołach będziemy odprawiali w piątki o 16.30 w Maszewie i o 18. w Brwilnie, oraz w Gorzkich żalach, odprawianych w każdą niedzielę podczas Eucharystii przemienię o godz. 8.00 i 9.30.
6.Grupa naszych parafianek wyszła z inicjatywą utworzenia kolejnej Róży różańcowej. Modlitwą swoją obejmowała by rodziny, bo wiele z nich przeżywa obecnie kryzys, problemy – wydające się do nie rozwiązania. Matka Boża w objawieniach powiedziała, że ostatnia walka z szatanem rozegra się o rodzinę i małżeństwo. Szatan będzie je chciał zniszczyć. Na naszych oczach już około 50% małżeństw się rozpada. Stąd też paląca potrzeba modlitwy za rodzinę. Jeśli ktoś z nas obecnych podobnie widzi i odczuwa potrzebę modlitwy za rodzinę swoją jak i inne to zachęcam do zapisania się. Róża różańcowa powinna liczyć 20 osób, które modliłyby się codziennie jedną dziesiątką różańca poprzedzonego rozważaniem przypisanej na dany miesiąc tajemnicy. To tylko 5 min. dziennie, a korzyści ogromne. Siostra Łucja z Fatimy mówiła, że „nie ma w życiu problemu, którego nie można byłoby rozwiązać przy pomocy różańca”. Jeśli modlimy się z wiarą Chrystus za wstawiennictwem Maryi nie odmówi nam pomocy. Patronem roku jest św. Józef – opiekun Pana Jezusa. Chcemy, aby On był patronem tej nowo powstałej róży i opiekował się naszymi rodzinami – niczym swoją Świętą Rodziną. Zapisy w zakrystii.