Wszystkich Świętych

  • Proboszcz 

1.W ubiegłym tygodniu w naszej parafii odbyła się wizytacja biskupia i bierzmowanie. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej pięknego przebiegu zarówno w Brwilnie jak i w Maszewie poprzez dekoracje, kwiaty, powitania. Bóg zapłać zaangażowanym.
2.Wczoraj modliliśmy się o zdrowie ks. kanonika Henryka, którego stan zdrowia jest poważny. Proszę pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.
3.Jutro zapraszam na mszę sa. o 9.00 i 17.00 do Maszewa, natomiast na 11.00 do Brwilna. Podczas tych modlitw będziemy wspominać zmarłych w przeciągu zeszłego roku.
4.Zachęcam do zamawiania wypominek rocznych i mszy św. w intencji naszych zmarłych.
5.W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca, z racji na dużą liczbę zachorowań w tym miesiącu nie będę odwiedzać naszych chorych w domach. Jeśli ktoś usilnie pragnie proszę o kontakt.
6.W dzisiejszą niedzielę Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych, i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że człowiek jest w stanie czynić i pomnażać dobro. Radujemy się i wierzymy, że są w domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam – jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w niebie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy.
7.Jutro przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli, i kiedyś my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Pamiętajmy, że nie ma „święta zmarłych”. W drugim dniu listopada Kościół wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.
8.Przez cały listopad duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Nie możemy odwiedzać cmentarzy, ale modlić się możemy w kościele czy w domu.
9.Zachęcam do lektury Małego Gościa i Gościa Niedzielnego.
10.Solenizantom i Jubilatom życzę bł. Bożego.
11.Różaniec Do Granic Nieba trwa 8 dni, całą oktawę Uroczystości Wszystkich Świętych.
Do wydarzenia można dołączyć dowolnego dnia, choć zachęcamy, by aktywnie uczestniczyć przez całą oktawę.
W zależności od sytuacji modlitwę przeżywamy na cmentarzu, w parafii lub innych dostępnych miejscach, w domu, pod przydrożnym krzyżem.
Godzina dowolna, zachęcamy jednak do wybrania czasu powiązanego z rytmem duchowym dnia.
Może to być, któraś z tych godzin:
12:00 – Anioł Pański
15:00 – Godzina Miłosierdzia
21:00 – Apel Jasnogórski