Wszystkich świętych

  • Proboszcz 

1.Dziś Mszę święte w: Brwilnie 11.00; Różaniec o 17.00,
Maszewie o 8.00 w kościele i o 14.00 na cmentarzu.
2.Jutro 2 listopada w: Brwilnie msza św. 11.00, bezpośrednio po mszy około 12.00 różaniec przy mogile w lesie.
Maszewie o 17.00, bezpośrednio po mszy różaniec za zmarłych w przeciągu ostatniego roku.
3.Bardzo proszę o zabieranie szkła i plastyku z cmentarza do domu, aby dołączyć je do segregowanych odpadów domowych. Śmieci z cmentarza nie są odzyskiwane, warto więc zatroszczyć się o ich powtórne przerobienie. Bardzo proszę o segregowanie śmieci. W ostatnich dniach więcej czasu niż zwykle spędzałem na cmentarzu i obserwowałem jak wiele osób wyrzuca ziemię, liście do kompostownika wraz z wkładami z plastyku w torbie foliowej, lub ziemię z doniczką plastikową. Wiele osób ziemię, liście wyrzuca do boksu z szkłem i plastykiem. Wtedy płaci się na wysypisku za wagę, zupełnie niepotrzebnie. Bardzo proszę weźmy sobie do serca te reguły i stosujmy się do nich. Bardzo łatwo jest posegregować jedną torbę, trudniej a nawet czasem i nie możliwe segregować w boksach. Proponuję i proszę w imieniu naszych bliskich zmarłych o to by zamiast plastiku, szkła było więcej zadumy i modlitwy.
4.Jutro przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli, i kiedyś my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Pamiętajmy, że nie ma „święta zmarłych”. W drugim dniu listopada Kościół wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.
5.Przez cały listopad duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
6.Możemy zamawiać wypominki – modlitwy które będą odczytywane przez cały rok, jak również mszę święte w intencji naszych zmarłych.
7.Organizuję pielgrzymkę do Ziemi św. w ferie zimowe od 5 do 12 lutego. Zapisani proszę po zgłaszanie się o umowy z biurem podróży. Zostało już tylko kilka wolnych miejsc.
8.Życzę bezpiecznych powrotów do domu i miłego świętowania w gronie rodzinnym.