NIEDZIELA PALMOWA

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: ?Hosanna?, a za chwilę będzie wołał: ?Na krzyż z Nim!?. Błogosławieństwo na każdej Mszy Świętej bez procesji.
  2 Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech ten święty czas: będzie czasem szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Ponieważ jest utrudniona możliwość uczestnictwa w nabożeństwach wielkiego tygodnia w kościele zatroszczmy się o sprawdzenie kiedy można uczestniczyć w transmisjach telewizyjnych i może poinformujmy o tym swoich bliskich i znajomych. Jednocześnie informuję, że liturgia Triduum Sacrum z Jasnej Góry będzie transmitowana w telewizji publicznej.
  3 W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie ?Chwała na wysokości Bogu? milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament nie zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji ze względów bezpieczeństwa. Liturgia tej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Brwilnie rozpocznie się o godz. 18.00.
  4 W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz.18.00. w Maszewie. Po nabożeństwie odśpiewamy Gorzkie Żale. A o godzinie 15.00 w Maszewie odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Proszę aby tego dnia w godzinę śmierci Pana Jezusa zatrzymać się choć na krótką modlitwę.
 2. W sobotę rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 18.00 bez gromadzenia się przed kościołem w Brwilnie. Tego dnia nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów, ani nie będzie można brać poświęconej wody. Jest to zarządzenie władz kościelnych podyktowane naszym bezpieczeństwem ? zmniejszeniem ryzyka zarażenia się koronawirusem. W sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu w bardzo symbolicznym grobie w Maszewie od godz. 9.00. do 17.00; w Brwilnie od 14.00 do 16.00. Można przychodzić na indywidualną adorację pamiętając, iż w świątyni jednocześnie może znajdować się 5 osób. Nie będzie też tradycyjnej warty strażaków przy grobie.
 3. W niedzielę wielkanocną nie będzie procesji rezurekcyjnej. Tego dnia w naszej świątyni Msze Św. w Brwilnie o 6.00, 9.30. W Maszewie o 8.00, 11.00 i 16.00.
 4. Na naszych stronach internetowej w naszej parafii znajduje się tekst modlitw które należy odmówić przed i po śniadaniu wielkanocnym.
 5. Proszę aby zainteresować się osobami, które są samotne i nie mają nikogo kto by mógł zrobić zakupy czy odebrać z apteki lekarstwa. Może warto wykonać telefon do osób z którymi już się dawno nie rozmawiało, niech w tym czasie ? utrudnionych kontaktów rodzinnych nikt nie czuje się samotny i opuszczony.
 6. Do kościoła w Maszewie zostały dokupione ławki, które przywieźli panowie: Tomasz Bugaj, Robert Wyżykowski, Marcin Zalewski. Kościół z nową podłogą i ławkami wygląda estetycznie i okazale.
 7. Na kwiaty do grobu Pana Jezusa w Brwilnie (kościół i sklep) zebrano 1430zł, w Maszewie 2570zł. Bóg zapłać ofiarodawcom. W związku z tym, że w tym roku groby będą skromnie przyozdobione resztę pieniędzy przeznaczymy na zakup kwiatów i wystrój kościołów w następnych miesiącach.
  Serdecznie dziękuję za ofiary składne na utrzymanie naszej parafii poprzez konto bankowe i bezpośrednie ofiary.
 8. Wszystkim parafianom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.