XV Niedziela Zwykła

1.Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel ? Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
2.W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi ? karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
3.Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.
4.W zeszłym tygodniu w Brwilnie panowie Janusz Stupecki, Stanisław Gajewski, Jakub Jastrzębski Jan Gołębiewski wyrywali karpy po wyciętych krzewach wokół plebanii. W sobotę pracowano w kościele w Brwilnie- wycierano ściany, czyszczono strop. Dziękuję bardzo paniom Maria Borowska, Elżbieta Sobczak, Grażyna Borowska, Adrianna Kamińska, Zofia Różycka, Danuta Gajewska, Edward Różycki, Janusz Stupecki, Stanisław Gajewski, Grzegorz Rosiak.
5.W minionym tygodniu w kościele w Maszewie został zawieszony nad ołtarzem duży krzyż, który wykonał i ofiarował pan Józef Radaszkiewicz wraz z synem Bogdanem. Przy tej okazji obniżyliśmy postument św. Jadwigi, która jest posadowiona teraz bezpośrednio nad tabernakulum. Tego dnia pracowali: Roman Myśliński Wiesław Szer, Jan Tarka, Władysław Trojanowski. Kościół posprzątały panie; Barbara, Joanna, Lilianna, Wiesława. Wkrótce wnętrze kościoła w Maszewie zostanie pomalowane. Dokona tego bezinteresownie panowie Wiesław Szer i Jan Tarka. Oczywiście zapraszam do współpracy i pomocy innych.
6.Mieszkańcy Mańkowa, z wyjątkiem domów przy drodze Srebrna ? Biała pragną przyłączyć się do naszej Parafii. Jeśli są pośród mieszkańców tacy, którzy tej decyzji nie akceptują to proszę o kontakt.
7.Zachęcam do nabycia Gościa Niedzielnego.
8.Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.
9.W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Jacek Korpalski kaw z Poniatowa i Karolina Lewandowska, panna z Maszewa.
10.Proszę w dniu wyborów o wypełnienie obowiązku względem ojczyzny i pójścia do urn, szczególnie, że nasi druhowie chcą wygrać strażacki wóz bojowy .