XXI Niedziela Zwykła

1.Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.
2.W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas Eucharystii o godz. 10.00. Pół godziny przed Mszą Świętą będziemy modlić się na różańcu.
3.W Płockiej Farze organizowana jest 169 pielgrzymka piesza do Skępego. Wyjście 6 powrót 10 września. Zapisy przed Farą od 3 do 5 września w godzinach 17.30-18.30. Szczegóły w zakrystii.
4.Przyszła niedziela ostatnią, zmiana tajemnic różańcowych i modlitwa po mszach świętych.
5.W przyszłą niedzielę na mszach o 9.30 i 11.00. będziemy dziękować Panu Bogu za plony ziemi. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wniesiony zostanie wieńce dożynkowy wykonany z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczą bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którym najczęściej jest kapłan.
6.Zostały odnowione figury noszone podczas procesji w Maszewie. Dziękuję serdecznie Monice i Anecie.
7.W kościele Brwileńskim zostały odnowione żyrandole i przerobione przez pana Roberta Wyrzykowskiego z Maszewa. Serdeczne Bóg zapłać za tą prace. Żyrandole zainstalowali i poprawili instalację elektryczną w kościele panowie Grzegorz Rosiak i Edward Różycki.
8.Zakupiłem styropian i potrzebne materiały do ocieplenia kościoła w Maszewie. Kilku Panów obiecało, że przyjdzie pomagać. Zaczynamy pracę od jutra (poniedziałku) godziny 6.00. Zapraszam do pomocy, nawet jeden dzień będzie będzie realnym wsparciem.
9.Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
10.W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.
11.Zachęcam do nabycia Gościa Niedzielnego
12.Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

„Służba wojskowa jest pięknym wypełnieniem obowiązku względem naszej Ojczyzny. Na terenie diecezji płockiej stacjonuje 64. Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Zachęcamy wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, zarówno mężczyzn jak i kobiety do wstępowania w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to piękny czyn jakim możemy wykazać miłość do naszej Ojczyzny, zwłaszcza w 100. rocznicę obrony ziemi płockiej z roku 1920. Informacje dostępne są na stronie internetowej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak również w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Płocku”.
Mjr Ireneusz Fudała
Zastępca Dowódcy Batalionu – Szef Sztabu