XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

1.Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.
2.Jutro przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
3.We wtorek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
4.W czwartek ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.
5.W przyszłą niedzielę 29 sierpnia na mszach św. o 9.30 i 11.00 będziemy dziękować Bogu za plony – dożynki.
6.Również w przyszłą niedzielę po mszy św. o godzinie 11.00 odbędzie się koncert prof. Uniwersytet Muzyczny Fr. Chopina Jerzego Maciejewskiego. Pan prof. bardzo ciekawie opowiada o Chopinie i jego twórczości uplastyczniając dźwięki. (Absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina Warszawie w klasie fortepianu prof. Marii Wiłkomirskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a działalność artystyczną jeszcze w czasie studiów w Akademii Muzycznej. W tym okresie był wielokrotnym stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Działalność pianisty przebiega w trzech zasadniczych nurtach: artystycznym, pedagogicznym i popularyzatorskim. Występuje z licznymi recitalami w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem (Żelazowej Woli, pod pomnikiem Chopina w Łazienkach i innych). Pianista uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych. Uczestniczy w licznych koncertach filharmonicznych w całym kraju, a także za granicą. Koncertował niemal w całej Europie oraz Meksyku i Korei Płd. Od kilku lat, dziedziną wyjątkowo intensywnej działalności artysty, stała się muzyka XX i XXI wieku. Dokonał szeregu prawykonań dzieł kompozytorów współczesnych zarówno solowych, kameralnych jak i z orkiestrą).
7.W Płockiej Farze organizowana jest 170 pielgrzymka piesza do Skępego. Wyjście 6 powrót 10 września. Zapisy przed Farą od 3 do 5 września w godzinach 17.30-18.30. Szczegóły w zakrystii.
8.W zeszłym tygodniu firma AMA-WID z Maszewa Dużego nieodpłatnie użyczyła podnośnika z którego panowie Ryszard Ignaczak i Kazimierz Zalewski pomalowali okna w kościele. W pracę porządkowe zaangażowali się Państwo: Monika i Marcin Zalewscy oraz Jan Tarka. Bóg zapłać.
9.Bóg Zapłać za ofiary składane na potrzeby naszej parafii. W minionym tygodniu otrzymałem od państwa: Zaczek z Brwilna 500zł, Kuźmińskich z Maszewa 400 zł, oraz anonimowo 200zł. Pan Marek Moderacki ufundował figurę Matki Bożej Fatimskiej do naszego kościoła. Pan Bogdan Radaszkiewicz ją obsadził na podium, aby mogła być noszona jako feretron. Pan Władysław Trojanowski zainstalował ją w naszym kościele, a pan Józef Radaszkiewicz przerobił klęcznik ofiarowany przez Państwa Sobczak, aby można z niego korzystać jak z podstawy pod kompozycję kwiatowe. Pani Monika Zalewska przyozdobi kwiatami feretron. Od przyszłego roku będziemy mieć Nabożeństwo Fatimskie. Bóg zapłać wszystkim, który w jakikolwiek sposób włączają się w budowanie naszej wspólnoty parafialnej. Solenizantom i Jubilatom najbliższego tygodnia życzę Bożego błogosławieństwa.
10.Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego.