XXXIII Niedziela Zwykła

  • Proboszcz 

1.Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.
2.W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto.
3.Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.
4.W tym tygodniu wspominamy w Liturgii Kościoła następujących świętych: 17 XI (wtorek) św. Elżbietę Węgierską (XIII w.); 18 XI (środa) – błogosławioną Karolinę Kózkównę (XIX i XX w.); 20 XI (piątek) św. Rafała Kalinowskiego (XIX i XX w.).
5.W ostatnim czasie znacznie więcej przebywamy na cmentarzach modląc się za naszych zmarłych. Zachęcam do tego, aby zabierać ze sobą plastyk i szkło i w domu odpowiednio segregować. Odpady z cmentarza są niesegregowane, a za każdą tonę trzeba zapłacić 550zł. Niestety obciąża to niepotrzebnie budżet naszej parafii, która ze względu pandami, ilości ludzi w kościele ma się źle, bo koszty stałe pozostają bez zmian. Bardzo serdecznie dziękuję więc za segregację śmieci cmentarnych: w Brwilnie państwu Zofii i Edwardowi Różyckim, w Maszewie panu Janowi Tarce.
6.Wczoraj przy kościele w Brwilnie mieliśmy czyścić rynny, niestety udało się tylko posprzątać liście wokół kościoła. Było nas zbyt mało, mam nadzieję że ze względu na koronawirusa, a nie obojętność.
Dziękuję panom Januszowi Stupeckiemu, Stefanowi Budnickiemu, Edwardowi Różyckiemu.
7.Wszystkim Parafianom i Gościom życzę dobrej i błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego.
8.Proszę rodziców dzieci klas III o niezwłoczne oddawanie kwestionariuszy z wymiarami dziecka potrzebnymi do uszycia alby.
9.Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego i nabywania świec Caritas.